Kapadokya'dan Alınabilecek Hediyelikler

Kapadokya tatilinizin sonuna yaklaşırken sevdiklerime,dostlarıma ne hediye alsam diye düşüneceksiniz. Hatta bu konunun bazılarımızda baş ağrısı yaptığını hepimiz biliyoruz. Yazımız bu konuda karar vermenizi kolaylaştımak için yardımcı olacaktır.

Kapadokya bölgesi çok eski bir kültürel mirasa sahip olduğu için hediye seçiminde size pek çok seçenek sunacaktır. Kapadokya'da ören yerlerinde, müzelerde yada gezi amaçlı gittiğiniz her yerde hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler satan tezgahlar olacaktır.

Kapadokya'yı hatırlatan minyatür peribacaları, biblolar, sayısız yöresel ürünler, çanak çömlek ve seramik eyşalar, onyx biblo ve eşyalar, zultanit takılar, yöresel şaraplar ve yiyecekler... Kapadokya bu konuda bütün zenginliğini önünüze serecektir. Size düşen dostlarınızı sevindirmek için bu zenginlikten kesenize uygun seçimi yapmak olacaktır.

Minyatür Perbacaları

Kapadokya tatilinizden dönüşünüzü bekleyen sevdiklerinize alınabilecek en anlamlı hediyeler arasında minyatür peribacası temalı ürünler yer alıyor. Bölgedeki bütün hediyelik eşya dükkanlarında rahatlıkla bulabileceğiniz irili ufaklı minyatür peribacaları,magnetler,gece lambaları,tablolar vb. ürünler, kapadokyayı merak eden sevdiklerinizi mutlu edecektir.

Kapadokya Hediyelik Minyatür Peribacası
El Yapımı Çanak Çömlek

Avanos kızıl toprakların maharetli ellerde şekil bulduğu, çömlek yapım atölyeleriyle oldukça ünlü bir yer. 3000 yıllık tarihe sahip olan çanak, çömlek yapımı yörenin kültüründe o kadar büyük bir yer edinmişki eski zamanlarda bu işi yapamayana kız vermezlermiş. Sizde burada yer alan çok sayıda çömlek atölyelerini gezebilir,çömlek ustalarının keyifli sohbetlerine eşlik ederken şovunu izleyebilir hatta tarihi kil tezgahlarında kendi sanat eserinizi yapmayı deneyebilirsiniz.Yine bu atölyelerin mağaza kısımlarında bulunan çeşit çeşit süs eşyaları,tabaklar,kaseler,takılar içinden ne alacağınız konusunda kararsız kalabilirsiniz. Burada yapılan güveçlerin dünya çapında meşhur olduğunuda bilmenizde fayda var.

Kapadokya Hediyelik Çömlekler
Köftür, Kuru Kaymak, Kabak Çekirdeği, Pekmez, Kuru Üzüm...

Kapadokya jelibonu olarakta bilinen köftür eylül ekim aylarında yapılıp bütün bir kış yenebilen, parmak ısırtacak kadar lezzetli hem de çok sağlıklı yöreye özgü bir tatlı. Köftür, sadece üzüm suyu ve undan yapılan bir tatlı.Üzüm şırası(suyu) ve un karışımı kazanlarda kaynatılıp pişiriliyor.Pişen pudingk kıvamındaki karışım tepsilere seriliyor ve güneşte kurumaya bırakılıyor, kuruduktan sonra çeşitli şekillerde dilimleniyor. Kuruyan köftürlerin yüzü şekerlendiğinde tüketmeye hazır hale geldiği anlaşılıyor. Uzmanlar tamamen doğal ve katkısız olan köftürün faydaları saymakla bitiremiyor. Köftürü kapadokya pazarlarında ve kuruyemişçilerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tescilli bir tat olan Nevşehir kabak çekirdeği, en az peribacaları kadar meşhurdur desek abartmış olmayız sanırım. Birçok turistin severek aldığı ve tadına doyum olmayan nevşehir kabak çekirdeği özellikle leziz Kapadokya şaraplarının yanında inanılmaz güzel gidiyor. Sütte birlikte kavrulması kabak çekirdeğinin tadına tat katıyor. Diğer kabak çekirdeklerine göre daha uzun ve lezzetli olan Kapadokya’nın meşhur kabak çekirdeğini hediyelik olarak sevdiklerinize alabilirsiniz. Hem leziz ve Kapadokya’ya özgü hem de oldukça sağlıklı bir hediyeyi herkes beğenecektir. Hediye olarak tek başına kabak çekirdeği olmaz diyorsanız yanına bir şişede kapadokyanın ödülü şaraplarından alabilirsiniz.

Kapadokya'nın diğer tescilli bir lezzeti olan kuru kaymak üretimi oldukça zahmetli olan kıymetli bir yiyecek. 15 kilo sütten yaklaşık 700 gram kadar kuru kaymak elde ediliyor.Zahmetli ve uzun bir yapım sürecinin ardından ortaya çıkan kuru kaymak, küçük dilimler halinde, üzerine bal dökülerek servis ediliyor.Kuru kaymak, bal sürülerek yendiği gibi ılık su ile hafifçe ıslatıldıktan sonra üzerine toz şekerden hazırlanan koyu şerbet ile de yenebiliyor.Taze tüketilmesi gereken kuru kaymak buz dolabında 10-15 gün boyunca saklanabiliyor.

Kapadokya Köftür
Nevşehir Pekmezi
Kaymaklı Kuru Kaymak
Nevşehir Kabak Çekirdeği
Kapadokya Kuru Üzümü
Kapadokya Şarabı

Kapadokya, bağcılığa çok uygun toprakların olduğu bir coğrafya. Bağcılığa yatkın doğası sayesinde de asırlardan beri şarap üretiminin merkezi olmuş. Kapadokyadaki bağlarda yetişen yöresel Emir üzümünden üretilen şaraplar, turizimden sonra Kapadokya’nın en önemli ekonomik değeri haline gelmiştir. Kapadokya’da iki ana şarap üreticisi var bunlar Kocabağ ve Turasan.

Turasan Şarapçılık Kapadokya şarapları denilince akla ilk olarak hiç şüphesiz Turasan Şarapları geliyor. 1943 yılında Hasan Turasan tarafından kurulmuş olan fabrika, bugün Anadolu’daki en büyük şarap fabrikalarından biri ve sektörün liderlerinden. Fabrikayı ziyaret ettiğinizde, şarap tadımı yapabiliyorsunuz. Özellikle de Emir cinsi üzümden yapılan ödüllü şaraplarını denemelisiniz.

Kocabağ Şarapçılık Şarap satın almak ya da yapım aşamalarını öğrenmek isterseniz doğru Kocabağ Şarap Evine gidin. 1972 den beri şarap üretimi yapıyorlar ve uluslararası şarapçılık yarışmalarında 6 altın, 17 gümüş madalya kazanmışlar ve 2017 de Türkiye’nin en iyi beyaz şarabı ödülünü almışlar. Burada şarap tadımı yapabilir ve hoşunuza giden şarapları satın alabilirsiniz. Şarap tadımları ve fabrikanın gezilmesi ücretsiz.

Fabrikaların dışında bölgede çokça şarap evleride mevcut. Kapadokya’da farklı markalara ait şarapları tatmak,en özel şarapları incelemek isterseniz şarap evlerine gidebilirsiniz. Şarap evlerindeki şarap tadım menülerini alabilir, farklı şarapları karşılaştırma fırsatı bulabilirsiniz. Dünyada eşi benzeri olmayan Kapadokya manzarası eşliğinde şarabınızı yudumlayabilir, şarap evlerinden aldığınız tavsiyelerle size en uygun lezzeti bulabilirsiniz.

Kapadokya Şarabı
Onyx Eşyalar ve Zultanit Takılar

Zultanit (Sultan Taşı) veya zultanite, mücevher yapımında kullanılan Türk coğrafyasına has nadir bir taştır. İsmini Osmanlı sultanlarından almakta olan bu taş bulunduğu ortamın ışığına göre sarı, yeşil veya eflatun tonlarına bürünmektedir. Adını, Osmanlı padişahlarından esinlenerek alan bu taş, birçok değerli taş gibi kişilerin ruhsal ve zihinsel akışını olumlu yönde etkilemektedir. Kapadokya bölgesinde zultanit takı ve aksesuar satan bir çok mağaza bulabilirsiniz.

Kapadokya bölgesinden çıkarılan ışığı yansıtma özelliği olan diğer bir taşta Onyx taşıdır. Kapadokya denince akıllara gelen bu mucizevi taştan eşyaları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Renk renk çeşitlerine ek olarak süs eşyalarında kullanılan oniks taşı takılarda da kullanılabiliyor. Birçok seçenek sunan oniks taşının pozitif düşünce ve mutluluk üzerine etkisi olduğuna inanılıyor. Geçmiş zamanlarda şans getirdiğine inanılan bu oniks taşında özellikle takı yapımları için siyah renkler tercih edilirken, süs eşyalarında rengarenk modellerle karşınıza çıkıyor.

Kapadokya Zultanit Takılar
Soğanlı Bez Bebekleri

Turistlerin büyük ilgi gösterdiği soğanlı bebeğinin ortaya çıkış öyküsü oldukça ilginçtir. 60 yıl önce bir annenin kızına ev ödevi için yaptığı bez bebek beldeye gelen bir turist tarafından çok beğenilir ve satın alınır. Bez bebeklerin turistlerin ilgisini çektiğini gören soğanlı kadınları yöresel motifler taşıyan bebekler yapmaya başlarlar. Soğanlı bebeğinin öyküsü böylece başlamış olur. Soğanlı bebekleri bugün soğanlı kadınlarının başlıca geçim kaynağı haline gelmiştir. 15 Kadının gayretiyle kurulan kooperatif sayesinde satılan her bebek köyün geçimine büyük katkı sağlıyor. Kapadokya'nın her yerinde bulunan bu bebeklerden sizde alarak hem sevdiklerinizi sevindirebilir hem de soğanlı kadınlarını geçimine katkıda bulunabilirsiniz.

Soğanlı Bez Bebekleri
Kapadokya Bez Bebek
Nevşehir Bez Bebek
Soğanlı Hediyelik Bebek
El Yapımı Bez Bebek
El Dokuması Halı ve Kilimler

Türklerde halı sadece yer örtüsü olarak üretilmez; sedir halısı, yastık halısı, beşik halısı, duvar halısı, seccade olarak kullanılmak üzere farklı halı tipleri bulunur. Kapadokya, ziyaretçilerine yöresel halı ve kilim dokumalarıyla çok fazla seçenek sunmaktadır.Muhteşem desenleri ve renkleri ile farklı kültürler tarafından yapılmış birçok farklı halı çeşidini Kapadokya'da bulabilirsiniz.

Kapadokya Halı Kilimi